Rokytnice nad Jizerou
Muzeum a galerie Starý Kravín představuje návštěvníkům, jak se dříve žilo v Krkonoších a jaké náčiní lidé v horách používali ke své obživě.
V muzeu je umístěna stálá expozice Jak se dříve žilo na horách. K vidění je zde také stará hasičská technika a nářadí a náčiní, které dříve sloužilo k obživě lidí na horách.
Můžete zde také zhlédnout pravidelné výstavy místních umělců různých žánrů (malba, keramika, dřevěné sochy, umělecké kovářství a jiné).
OTEVŘENO je na zazvonění. Rádi Vám také ukáží starou hasičskou techniku, nářadí a náčiní, které dříve sloužilo k obživě lidí u nás na horách.
Zdroj: http://www.severnicechy.info/dr-cs/7701-muzeum-a-galerie-stary-kravin.html
Vysoké nad Jizerou
Vlastivědné muzeum představuje bohaté sbírky lidového umění a historie Vysokého nad Jizerou a okolí.
Vlastivědné muzeum ve Vysokém bylo založeno roku 1930 a od roku 1954 sídlí v budově bývalého okresního soudu. Jsou zde instalovány bohaté sbírky lidového umění a historie Vysocka. Hlavní atrakcí muzea je pohyblivý betlém kováře Jana Metelky. Součástí expozice je i galerie s kolekcí obrazů darovaných ing. J. Mečířem.
Expozice:
* Vývoj výroby a užívání lyží na Vysocku od 19. století
* Vysocké ochotnické divadlo od roku 1786
* Malovaný nábytek a různé podoby Krakonoše
* Středověké a raně novověké dějiny panství hradů Nístějky a Navarova, včetně středověkého sklářství
* Zemědělské nářadí
* Vysocké cechy, řemesla a jejich výrobky
* Měšťanský nábytek a oděv 19. století a počátku 20. století
* Výroční obyčeje na "Vysočtě", včetně pohyblivého betléma Jana Metelky Kovárenského ze Sklenařic z let 1878-1914
* Novověká historie severní části panství Semily a území vysockého soudního okresu, včetně připomenutí vysockého rodáka a českého politika Karla Kramáře a jiných osobností.
Zdroj: http://www.severnicechy.info/dr-cs/1212-vlastivedne-muzeum-vysoke-nad-jizerou.html
Paseky
Sbírky muzea připomínají historii a život české horské obce - od zpracování lnu, přes soustružení dřeva až po navlékání korálků. Najdeme zde též odkazy na divadelní a hudební tradici obce.
Muzeum bylo zřízeno v roce 1958 ze sbírek krkonošského učitele Věnceslava Metelky, jehož paměti podnítily K. V. Raise k napsání románu Zapadlí vlastenci. Expozice byla v roce 1979 rozšířena o výstavu krkonošské houslařské školy jejímž zakladatelem byl V. Metelka. Bohatá sbírka hudebních nástrojů vede od zakladatele školy až po žijící houslaře slavných rodů Pilařů a Špidlenů.
Sbírky muzea současně připomínají historii a život české horské obce - hospodářství, řemesla, zpracování lnu, soustružení dřeva, navlékání korálků. Najdeme zde též odkazy na divadelní a hudební tradici obce. V muzeu je možno vidět dva tkalcovské stavy v činnosti a také pohyblivý betlém bratří Škrabálků z počátku 20. století. Vše je doplněno fotografiemi Petra Kučery z let 1900-1930. Od roku 1980 je muzeum zřizováno Správou Krkonošského národního parku.
Památník zapadlých vlastenců funguje též jako informační středisko KRNAP
- můžete zde zakoupit propagační materiály Správy KRNAP, mapky, knihy, atlasy, brožury, pohlednice, poštovní známky, turistické známky, suvenýry
- získáte informace o KRNAP i okolí, dozvíte se doporučení tras na výlety
- zjistíte jaké možnosti máte při návštěvě kulturních i sportovních akcí v regionu
Harrachov
Hornické muzeum v Harrachově nabízí jedinečnou příležitost ohlednout se za historií dobývaní rud v Čechách, která je v Harrachově spjatá již s rokem 1760.
Návštěvníci si zde mohou prohlédnout mineralogickou sbírku, řadu dokumentů, předmětů, přístrojů, nástrojů, důlní mapy a jiné materiály přibližující práci v dole.
Součástí expozice je i prohlídka podzemní štoly o délce 1000 m. Zde se můžeme seznámit s dochovanými stroji z minulého století a funkčními součástmi štoly. Kromě kompletního těžního stroje zde uvidíme důlní vozy, akumulátorovnu, lokomotivu, důlní nakladač a jiné.
Turistické informace: Prohlídka štoly trvá asi hodinu, prochází se v ochranných pláštích a v přilbách. Prohlídková trasa vede typickým prostředím rudného dolu, je vysypána štěrkovou drtí a osvětlena. Jelikož je muzeum vytápěné, teplota je zde konstantní po celý rok 10-12 stupňů.
Poloha: naproti centrálnímu parkovišti za autobusovým nádražím v Harrachově, pět minut chůze po asfaltové cestě odbočující doprava do areálu ADOS CZ a.s. (bývalý rudný důl).
Zdroj: http://www.severnicechy.info/dr-cs/1148-hornicke-muzeum-harrachov.html
Muzeum skla s unikátní sbírkou, která je tvořena více než pěti tisíci exponáty a je tedy největší a nejcennější sbírkou skla v České republice.
Expozice: Produkce sklárny seřazená dle jednotlivých období.
V pozoruhodném, netradičně řešeném areálu budov je instalována expozice Dějin sklářské hutě a tradiční výroba broušeného, malovaného a leptaného skla. V moderně pojaté instalaci jsou představeny výrobky sklářských mistrů minulosti i současnosti, najdeme zde ukázky téměř všech sklářských technik.
Sklárna je nejstarší fungující sklárnou na světě a v roce 2012 oslavila 300 let od svého vzniku. Součástí exkurze je i unikátní 100 let stará historická brusírna skla poháněná transmisemi a vodní turbínou. Možnost návštěvy muzea skla, minipivovaru s restaurací a pivních lázní.
Kromě prohlídky muzea se můžete také zúčastnit exkurze provozu sklárny, denně Po - Ne od 8 do 15 h. Prohlídka provozu a muzea trvá asi 1 hodinu a zájemcům ze zahraničí je přidělen průvodce se znalostí angličtiny, němčiny nebo polštiny. Základní ceník: dospělí 120,- děti 20,- Kč.
Zdroj: http://www.severnicechy.info/dr-cs/1136-muzeum-skla-sklarna-novosad-a-syn-harrachov.html
Ve Ski muzeu v Harrachově jsou k vidění vítězné poháry i medaile úspěšných harrachovských lyžařů.
Expozice mapuje vývoj harrachovského lyžování i místního lyžařského klubu. Návštěvníci si mohou prohlédnout ski staré více než sto let, ale i skokanskou výzbroj od padesátých let. Pýchou sbírky je sto dvacet centimetrů vysoký pohár určený pro vítěze mistrovství světa v letech na lyžích, který je starý přes dvacet let.
V minulosti muzeum sídlilo v centru města, nyní jej najdeme ve stejné budově jako sklářské muzeum. Návštěvníci si tedy mohou prohlédnout obě expozice najednou.
Zdroj: http://www.severnicechy.info/dr-cs/1207-ski-muzeum-harrachov.html
Expozice Krkonošského muzea při Správě Krkonošského národního parku je umístěna v žulové budově, která je v Harrachově známá jako Šindelka.
Lesnická expozice je umístěna v přízemí budovy a seznamuje návštěvníky s celou lesnickou problematikou, od vytěžení lesního porostu přes přiblížení kmenů k cestám a jejich odvoz k dalšímu zpracování až po následnou obnovu lesa a péči o něj.
Myslivecká expozice v patře budovy se věnuje myslivosti od historie po současnost: připomíná např. myslivecké tradice, lovnou zvěř, lovecké zbraně a psy, myslivost v umění a běžném životě.
Největší atrakcí - zvláště pro dětské návštěvníky - je prostor "přezimovací obůrky", kde se kolem krmelce s různými druhy krmení sešlo několik lesních zvířat. Jelen, srnec, divočák, liška, zajíc a ptáci - celkem 14 vycpanin, přičemž v celé expozici jich lze napočítat 32.
Na pěti místech expozice běží nepřetržitě krátké videopořady bez komentáře k jednotlivým tématům a v patře je navíc promítací kout s projekcí krásných záběrů z přírody, doplněných hudebním doprovodem.
Zdroj: http://www.severnicechy.info/dr-cs/1153-krkonosske-muzeum-expozice-sindelka-harrachov.html
Jilemnice
Jilemnické muzeum se zaměřuje především na historii a národopis západních Krkonoš a počátky a vývoj českého lyžování. Raritou je unikátní Metelkův mechanický betlém.
Krkonošské muzeum bylo založeno v roce 1891 v souvislosti s přípravami na Národopisnou výstavu českoslovanskou v Praze. Původně sídlilo ve Dvoraně, později v přízemí staré radnice na náměstí. Za 2. světové války bylo pro přeplněnost fondů a nedostatek výstavních prostor uzavřeno a expozice byla roznesena po celém městě. Od roku 1954 sídlí muzeum v jilemnickém zámku, jeho zřizovatelem je Správa Krkonošského národního parku.
Rozhodující zásluhu na vybudování muzea má někdejší ředitel dívčích škol v Jilemnici Jáchym Metelka. Muzeum se zaměřuje především na historii a národopis západních Krkonoš a počátky a vývoj českého lyžování. Největší návštěvnické pozornosti se těší unikátní Metelkův mechanický betlém. Lyžařská část bohatě ilustruje počátky českého lyžování
Součástí muzea je i galerie, která se specializuje především na dílo Františka Kavána.
Expozice:
Vlastivěda západních Krkonoš
Galerie Františka Kavána
Bílou stopou - kapitoly z dějin českého lyžování do r. 1938
Metelkův mechanický betlém
Vrchlabí
Augustiniánský klášter je významnou barokní památkou města. V současnosti sídlí v budově konventu Krkonošské muzeum při Správě Krkonošského národního parku.
V přízemí a sklepních prostorách najdeme ekologickou expozici Kámen a život a v křížové chodbě stálou výstavu Člověk a hory.
Expozice Kámen a život
Moderní audiovizuální expozice nazvaná Kámen a život. Na návštěvníky zde zároveň působí zvuk, světlo a scéna - dvourozměrný či trojrozměrný obraz. Hudba a charakteristické zvuky přírodních živlů umocňují výklad komentátora. Souběžně s tím jsou osvětlovány jednotlivé části expozičních prostor, vitríny, modely a exponáty, jsou prosvětlovány transparentní fotografie a promítány seriály diapozitivů.
Při prohlídce se například ocitnete v modelu jeskyně, podíváte se do staré hornické štoly a budete procházet horským potokem, který je oživen rostlinami, rybami, ptáky a dalšími zvířaty. Součástí prohlídky je i velkoplošné promítání o krkonošské přírodě.
Délka základního programu je 100 minut, ale můžete si vybrat i zkrácený hodinový program, nebo zkrácený dětský program, který trvá zhruba 30 minut.
Zajímavost: Model horského potoka s tekoucí vodou, živé exponáty ryb, obojživelníků a plazů. Velkoplošné promítání audiovizuálních programů o přírodě Krkonoš.
Expozice Člověk a hory
Stálá výstava o historii osídlování Krkonoš je v křížové chodbě augustiniánského kláštera. Výstava sleduje nejzávažnější složky působení člověka na horskou přírodu od počátku doby historické až do konce 19. století a v části zachycující život "lidu krkonošského" až do let třicátých a čtyřicátých našeho století.
V seriálu monotématických obrazů, z nichž každému je věnován samostatný výkladec, představuje postupné pronikání člověka za bohatstvím hor, podmiňující rozvoj hutnictví, sklářství, budního a lesního hospodářství, vědeckého poznání a turistiky.
Jednotlivé výkladce – počátky osídlení předhůří hor, člověk objevuje poklady hor, Krkonoše učinily nás bohatými, člověk proměňuje kámen ve skleněnou krásu, za trávou a senem až na hřebeny hor, pohled do života a práce budařů, čím skoupější je země, tím přičinlivější je člověk, za poznáním a krásou horské krajiny a přírody.
Vedle témat hlavních věnuje výstava pozornost i počátkům racionálního lesního hospodářství, přírodovědného výzkumu a legendárnímu duchu a pánu hor krkonošských Krakonošovi, když sleduje vývoj jeho podoby. Výstavu symbolicky uzavírají futurologické pohlednice Sněžky přesvědčivě předjímající současný netušený rozvoj cestovního ruchu.
Zdroj: http://www.severnicechy.info/dr-cs/1152-krkonosske-muzeum-augustiniansky-klaster-vrchlabi.html
Muzeum se nachází v centru Vrchlabí ve čtyřech historických domech.
Soubor tří štítových domů patří mezi nejstarší lidové stavby v Krkonoších a je vzácným pozůstatkem původní městské zástavby. Dřevěných domů s podloubím tu původně stálo pět. Tři z nich byly rekonstruovány v letech 1976 - 1980, replika čtvrtého domu s hrázděným štítem vznikla v letech 2009-2010 v rámci projektu Via fabrilis - cesta řemeslných tradic.
V domech dnes sídlí Krkonošské muzeum správy KRNAP. Expozice je zaměřena na lidové umění a umělecké řemeslo, počátky krkonošské turistiky, krkonošské betlémy i lidový interiér. V jednom z domů sídlí informační centrum správy KRNAP.
Expozice:
Čp.222 - sezónní výstavy
Čp.222a - otevřený depozitář dokladů tradiční truhlářské a textilní výroby (otevřeno od 12.6. 2010)
Čp.223 - informační centrum Správy Krkonošského národního parku
Čp.224 - národopisná expozice "Z tvorby krkonošského lidu", "Z dějin města Vrchlabí"
Zdroj: http://www.severnicechy.info/dr-cs/1155-krkonosske-muzeum-vrchlabi-ctyri-historicke-domky.html